НАШИ УСПЕШНИ ЂАЦИ (2. део) – Др Александар Ракоњац

Др Александар Ракоњац је рођен 9. априла 1990. године у Бајиној Башти. Основну школу „Рајак Павићевић“ (1−4 учитељи: Боро Јеремић и Јелена Јеремић; 5−8 разредни старешина: Винка Павић) и гимназију „Јосиф Панчић“ (разредни старешина: Милован Чавић) смер друштвени завршио је у месту рођења, а потом је уписао студије историје на Филозофском факултету Универзитета у Београду 2009. године. Основне академске студије историје завршио је 2014. године с просечном оценом 9,81 и уписао мастер академске студије које је завршио наредне 2015. године просечном оценом 10. У погледу тема које је бранио у завршним радовима на оба ниво студија, оне су се тицале економске и друштвене историје социјалистичке Југославије. Тема његовог дипломског рада била је „Почеци командно-планске привреде у Југославији 1946. године“ и с овим радом је победио на конкурсу који су организовали издавачка кућа „Архипелаг“ и „Centar za liberalno-demokratske studije“, а на коме се награђивао најбољи рад из економске историје Балкана. Тему мастер рада одбранио је под насловом „Обнова и изградња Југославије (1944−1947) – индустрија и рударство“. Током 2015. био је стипендиста фонда за младе таленте Министарства омладине и спорта Републике Србије „Доситеја“, а од 2016. до 2018. године стипендиста докторанд Министарства просвете, науке и технолошког развоја Републике Србије. Од маја 2018. године ради на Институту за новију историју Србије.
Докторску дисертацију одбранио је 9. новембра 2021. под називом „Индустријализација Југославије – Планови и пракса (1947−1952) (ментор: редовни професор Филозофског факултета Универзитета у Београду и редовни члан САНУ, академик Љубодраг Димић). Учествовао је на више научних конференција у земљи и иностранству. Области његовог интересовања везане су за привредну и друштвену историју Србије и Југославије у епохи социјализма са посебним акцентом на индустријализацију, електрификацију и урбанизацију земље, као и историју задругарства као алтернативног модела привредне организације у Србији с освртом на водећа искуства у свету.
Поносни смо и срећни због лепих вести о нашим бившим ученицима , а Александру желимо пуно успеха на личном и професионалном плану.
270463371_1618301305210166_9164134144656220065_n