ХИГИЈЕНСКЕ МЕРЕ ПОВОДОМ ПОЧЕТКА НОВЕ ШКОЛСКЕ ГОДИНЕ

HIGIJENSKE MERE

1. Prvi čas posvetiti upoznavanju učenika sa pojmom pandemije i zaštite od COVID-a 19, vodeći računa o uzrastu učenika i njegovih mogućnosti da shvate datu materiju. Naglasiti učenicima važnost pranja ruku, održavanja fizičke distance i nošenja zaštitnih maski.

2. Roditelji svako jutro treba da provere temperaturu deteta i ukoliko dete ima povišenu temperaturu ne treba da ga šalju u školu. O tome obavestiti odeljenskog starešinu.

3. Boravak u učionicama: najviše 30 učenika.

4. Učenici ne menjaju učionice.

5. Pažljivo sa mogućnošću rada na otvorenom se izvode aktivnosti gde je moguće povećano lučenje aerosola: pevanje (hor i časovi pevanja), vikanje, navijanje, kolektivni sportovi.

6. Nastavnici fizičkog i zdravstvenog vaspitanja dobili su posebna uputstva.

7. Pre i posle časova, na velikom, malom odmoru i prilikom odlaska u toalet izbegavati gužve (broj učenika u toaletu treba da odgovara broju kabina).

8. Školsko nastavno i nenastavno osoblje sve vreme boravka u školi treba da nosi zaštitne maske.Izuzeci su po upustvu ministarstva

9. Preporučuje se da učenici nose maske sve vreme boravka u školi, ali se ona može odložiti kada učenik sedi u svojoj klupi i prati nastavu. Maska se nosi prilikom odgovaranja i svakog razgovora.

10. Tokom boravka u školi može se koristiti bilo koja maska: hiruška, epidemiološka ili platnena, bitno je da pokriva nos i usta.

11. U školi će se vršiti redovno čišćenje i dezinfekcija učionica, trpezarije i stolova pre i posle časova, kao i za vreme velikog odmora.

12. Redovno će se provetravati učionice.

13. U školi su postavljene dezobarijere kao i dozeri sa sredstvima za dezinfekciju i pranje ruku sredstvima na bazi 70% alkohola.

14. Ishrana u đačkoj kuhinji organizova je tako da se ispoštuje fizička distanca, tako da jedan učenik ima 4 m2 prostora. Pre i posle jela stolovi se brišu alkoholom. Hrana i pribor za ishranu učenici međusobno ne dele.

15. Ukoliko primete simtome infekcije, nastavnici će odmah pozivati roditelje da dođu po dete.

16. Roditelji mogu decu pratiti i preuzimati ispred školskih vrata. Ulazak u školu im je redukovan uz svu primenu zaštitnih mera.

17. Osoba zadužena za kontakte sa domom zdravlja je Slađana Kunčak.

Prostorija za izolaciju učenika sa simptomima je prostorija za prijem roditelja