НАШИ УСПЕШНИ ЂАЦИ (2. део) – Др Александар Ракоњац

Dr Aleksandar Rakonjac je rođen 9. aprila 1990. godine u Bajinoj Bašti. Osnovnu školu „Rajak Pavićević“ (1−4 učitelji: Boro Jeremić i Jelena Jeremić; 5−8 razredni starešina: Vinka Pavić) i gimnaziju „Josif Pančić“ (razredni starešina: Milovan Čavić) smer društveni završio je u mestu rođenja, a potom je upisao studije istorije na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Beogradu 2009. godine. Osnovne akademske studije istorije završio je 2014. godine s prosečnom ocenom 9,81 i upisao master akademske studije koje je završio naredne 2015. godine prosečnom ocenom 10. U pogledu tema koje je branio u završnim radovima na oba nivo studija, one su se ticale ekonomske i društvene istorije socijalističke Jugoslavije. Tema njegovog diplomskog rada bila je „Počeci komandno-planske privrede u Jugoslaviji 1946. godine“ i s ovim radom je pobedio na konkursu koji su organizovali izdavačka kuća „Arhipelag“ i „Centar za liberalno-demokratske studije“, a na kome se nagrađivao najbolji rad iz ekonomske istorije Balkana. Temu master rada odbranio je pod naslovom „Obnova i izgradnja Jugoslavije (1944−1947) – industrija i rudarstvo“. Tokom 2015. bio je stipendista fonda za mlade talente Ministarstva omladine i sporta Republike Srbije „Dositeja“, a od 2016. do 2018. godine stipendista doktorand Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Republike Srbije. Od maja 2018. godine radi na Institutu za noviju istoriju Srbije.
Doktorsku disertaciju odbranio je 9. novembra 2021. pod nazivom „Industrijalizacija Jugoslavije – Planovi i praksa (1947−1952) (mentor: redovni profesor Filozofskog fakulteta Univerziteta u Beogradu i redovni član SANU, akademik Ljubodrag Dimić). Učestvovao je na više naučnih konferencija u zemlji i inostranstvu. Oblasti njegovog interesovanja vezane su za privrednu i društvenu istoriju Srbije i Jugoslavije u epohi socijalizma sa posebnim akcentom na industrijalizaciju, elektrifikaciju i urbanizaciju zemlje, kao i istoriju zadrugarstva kao alternativnog modela privredne organizacije u Srbiji s osvrtom na vodeća iskustva u svetu.
Ponosni smo i srećni zbog lepih vesti o našim bivšim učenicima , a Aleksandru želimo puno uspeha na ličnom i profesionalnom planu.
270463371_1618301305210166_9164134144656220065_n