Савет родитеља подржао смернице о употреби мобилних телефона у школи

Na sastanku Pedagoškog kolegijuma Osnovne škole „Rajak Pavićević“ Bajina Bašta, održanog 12.09.2017. i Saveta roditelja Osnovne škole „Rajak Pavićević“ Bajina Bašta, održanog 14.09.2017, jednoglasno su podržane smernice o upotrebi mobilnih telefona u školi.

Roditelji će dobiti dopis i potpisom treba da potvrde da su upoznati sa sadržajem  , a učenici će da vrate potpisan primerak odeljenskom starešini.

Sadržaj dopisa je sledeći:
1. Mobilni više nije samo telefon. To je prozor u virtuelni svet, ozbiljan kompjuter u džepnom izdanju koji može u sekundi da postane opasna alatka za kačenje slika i video-zapisa na društvene mreže bez saglasnosti snimljenih aktera.
2. Upotreba mobilnih telefona u školi za vreme časova je zabranjena, a telefoni moraju biti isključeni dok nastava traje.
3. Telefoni se mogu koristiti za vreme odmora, pre i posle časova, naravno da je slikanje ili snimanje sebe, druge dece, nastavnika, nastave, „epizoda” iz škole i njenog dvorišta strogo zabranjeno.
4. Ukoliko učenik koristi mobilni telefon na času, nastavnik je dužan da mu oduzme uređaj i preda direktoru ili pomoćniku direktora škole.
5. Škola (razredni starešina) obaveštava roditelje, a oni moraju lično doći da preuzmu telefon.
6. Realno, đacima nije uskraćeno mnogo, samo u školi nemaju priliku da nehotice ili namerno nekoga povrede objavljivanjem informacija, događajima, situacijama koje mogu da povrede, ponize ličnost deteta ili čoveka.
Zabrana korišćenja mobilnih telefona na časovima nije novina, ona je odavno propisana krovnim Zakonom o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja. Taj propis nalaže da je upotreba mobilnog, elektronskog uređaja ili drugog sredstva u svrhe kojima se ugrožavaju prava drugih ili u svrhe prevare u postupku ocenjivanja – teža povreda obaveza učenika za koju đak može da odgovara. Zbog težih povreda obaveza učenika zakon obavezuje školu da vodi vaspitno-disciplinski postupak o kome roditelji učenika moraju biti obavešteni. Ukor direktora i ukor nastavničkog veća su moguće vaspitno-disciplinske mere za osnovce, a za srednjoškolce i isključenje iz škole može biti posledica korišćenja mobilnog na času.
U Bajinoj Bašti:19.09.2017 .                                                        Direktor škole: Dragan Resimić